Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva rörelse med import, distribution, marknadsföring, försäljning och service, direkt och indirekt, av motorfordon och reservdelar, uthyrning av motorfordon, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, samt att idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 965 835 | 856 377 | 1 274 439 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 592 | -32 269 | -45 956 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 790 | -39 449 | -41 888 |
| Årets resultat (tkr) | 3 220 | -21 948 | 35 171 |
| Summa tillgångar (tkr) | 602 440 | 268 056 | 404 444 |
| Antal anställda | 34 | 33 | 31 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 965 835 | 856 377 | 1 274 439 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 592 | -32 269 | -45 956 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 790 | -39 449 | -41 888 |
| Årets resultat (tkr) | 3 220 | -21 948 | 35 171 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 315 157 | 15 763 | 18 665 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 287 283 | 252 294 | 385 780 |
| Tillgångar (tkr) | 602 440 | 268 056 | 404 444 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 32 322 | 29 101 | 51 050 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 130 636 | 111 972 | 90 675 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 191 996 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 247 486 | 126 982 | 262 720 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 602 440 | 268 056 | 404 444 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 970 | 879 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 350 | ||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 24 676 | 20 418 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 14 037 | 11 017 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 34 | 33 | 31 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 28 407 | 25 951 | 41 111 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 207 | 979 | |
| Vinstmarginal | 1.3% | -3.8% | -3.6% |
| Soliditet | 5.4% | 10.9% | 12.6% |
| Kassalikviditet | 72.7% | 123.1% | 98.2% |
Veho Import AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Veho OY, Ab och koncernmoderbolag är Tenetor OY, Ab. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva rörelse med import, distribution, marknadsföring, försäljning och service, direkt och indirekt, av motorfordon och reservdelar, uthyrning av motorfordon, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, samt att idka därmed förenlig verksamhet.